BST ISKRA

Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości ISKRA

Telefon/fax: 84 686 46 69

czynny codziennie w godzinach 10:00 - 19:00

Aktualności

Miesiąc bez alkoholu - co ty na to?

Czy trudno jest powiedzieć sobie: jestem alkoholikiem/alkoholiczką? …

Bardzo trudno, dlatego że słowo „alkoholik” kojarzy się z czymś złym, brzydkim, nieestetycznym, a nikt taki nie chce być. Ludzie, słysząc to słowo nie widzą osoby chorej, uzależnionej, ale kogoś śmierdzącego, brudnego, sprawiającego kłopoty. Dla wielu osób przyznanie się do bycia alkoholikiem jest równoznaczne z zakwalifikowaniem ich do kategorii ludzi wyjętych ze społeczeństwa, w pewien sposób naznaczonych.

Najtrudniejszy do przezwyciężenia w chorobie alkoholowej jest wstyd, który wiąże się z tym problemem. Zidentyfikowanie się z nim. A później konsekwentne trwanie w roli osoby, która potrafi rozwiązywać różne problemy nie poprzez alkohol.

Co robić, żeby on/ona nie pił/piła? …

Niestety ale bliscy, bardzo często „sprzątają” po alkoholiku, naprawiają jego błędy i w wyniku czego, nie dają mu skonfrontować się z efektami jego zachowań po alkoholu. Terapeuta podczas wywiadu z pacjentem może się starać podważać jego subiektywną prawdę, czyli pytać o pewne zdarzenia w taki sposób, aby ułatwić pacjentowi skojarzenie negatywnych rzeczy w jego życiu z używaniem alkoholu. Nie mniej jednak osoby bliskie są często nieświadomymi pomocnikami w piciu, bo nieświadomie przyczyniają się do odwlekania decyzji o jego zaprzestaniu i zwróceniu się o pomoc. Warto spowodować, żeby alkoholik jak najwcześniej dotkliwie odczuł konsekwencje swojego picia.

Czego podczas terapii dowie się osoba uzależniona? …

Osoby, które zdecydują się na leczenie uzależnienia od alkoholu, ale także innych substancji psychoaktywnych, powinny wiedzieć, że uczestnicząc w programie terapeutycznym, mogą liczyć na uporządkowanie sfery życia uczuciowego, weryfikację własnego systemu wartości, budowę pozytywnej wizji samego siebie i swojego dalszego życia bez alkoholu, modyfikację destrukcyjnych zachowań oraz naukę nowych umiejętności, m.in.: lepszej komunikacji, rozumienia siebie i innych ludzi, budowania satysfakcjonujących relacji, rozpoznawania sytuacji zagrażających powrotom do picia.

Intensywny styl życia, rozwój technologii, zmiany w relacjach międzyludzkich powodują wzrost i pojawianie się nowych uzależnień. Wielu ludzi nawet nie pyta samych siebie, dlaczego nie potrafią funkcjonować bez picia alkoholu czy palenia marihuany? Dlaczego przesiadują godzinami przed komputerem i nie rozstają się z komórką, albo dlaczego ich dziecko woli zaciemniony pokój od treningu na wolnym powietrzu? Czego im brakuje, żeby zatrzymać się, zadać sobie pewne pytania, spojrzeć na świat i siebie i spróbować zmienić swoje życie? Czy przypadkiem nie jest to również Twoje życie?

Kontakt

23-400 Biłgoraj
ul. Lubelska

e-mail: bstiskra@poczta.onet.pl

Jeżeli cierpisz z powodu alkoholizmu Swojego lub kogoś z Twojego otoczenia

Nie zwlekaj!!!

Strona sponsorowana przez:
Logo Net Partners