BST ISKRA

Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości ISKRA

Telefon/fax: 84 686 46 69

czynny codziennie w godzinach 10:00 - 19:00

Aktualności

Sierpień miesiącem trzeźwości

Pić albo nie pić – oto jest pytanie. Na to pytanie, każdy dorosły musi sobie sam odpowiedzieć. Nie chodzi tu jednak o to, czy nie pić w ogóle, ale o to bardziej, jak pić? Z pozoru łatwe pytanie, ale jednak jak znamy życie, na łatwe pytania nie ma czasami łatwych odpowiedzi.

Chcielibyśmy przypomnieć, że alkoholizm jest chorobą społeczną. Mówiąc jaśniej, osoba nadużywająca alkoholu szkodzi nie tylko sobie, ale w wielu wypadkach przynosi cierpienie najbliższym, żonie i dzieciom. Jest często sprawcą wielu wypadków w pracy i na drodze. Jak podają statystyki, blisko połowa przestępców, to ludzie uzależnieni od alkoholu lub narkotyków. Wśród recydywistów odsetek ten wynosi blisko 95%. Ten problem jest w rzeczywistości bardzo poważny i mówiąc obrazowo, i trochę żartobliwie nie starczyłoby życia jednemu człowiekowi aby ten temat opisać do końca. Każda uzależniona osoba, która sięgała pierwszy raz w życiu po kieliszek nigdy nie pomyślała, że może uzależnić się. Kiedyś pewien niepijący alkoholik powiedział: „Najpierw to ja sięgałem po kieliszek, później kieliszek sięgnął już po mnie”. Faktycznie nie wiedział kiedy został alkoholikiem. Nikt nie wie. Są tylko pewne symptomy, pewne objawy pochodzące z organizmu, a najczęściej płynące z najbliższego otoczenia, rodziny. Pewien uczeń słuchając świadectwa pewnego alkoholika zapytał się jak ma rozpoznać, kiedy już pije niebezpiecznie? To pierwsze łzy najbliższych – brzmiała odpowiedź. Młody człowiek zapytał się też, ile czasu trzeba aby wyjść z tego nałogu. Prowadzący alkoholik odpowiedział obrazowo. „Ile obrotów zrobiłeś zakręcając nakrętkę, tyle trzeba zrobić obrotów w przeciwną stronę”.
Dlaczego właśnie sierpień, a nie inny miesiąc? Również kiedyś zadawaliśmy sobie to pytanie. Sadzać, że jest to dla przekory, gdyż jest to miesiąc wakacyjny i wyjazdów urlopowych. Nic bardziej błędnego. Tu również zawarta jest pewna symbolika. Przede wszystkim sierpień jest w kościele katolickim miesiącem maryjnym. Jest to również miesiąc ważnych wydarzeń historycznych dla narodu polskiego. W tym czasie przypada rocznica Cudu nad Wisłą, Powstania warszawskiego, etos Solidarności – strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Miesiąc sierpień był miesiącem spotkań Jana Pawła II z młodzieżą na Jasnej Górze. 14 sierpnia 1941 roku ojciec Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie ofiarował się umrzeć za współwięźnia wyznaczonego przez Gestapo na śmierć. Należy tu również wspomnieć o Kardynale Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim, który urodził się i w późniejszym czasie przyjął święcenia kapłańskie również w sierpniu. Przy takim „zestawieniu, trudno nadal wierzyć, że sierpień został wybrany przypadkowo, bądź co gorsze z przekory i złośliwości. Kończąc chcemy przytoczyć słowa Bł. Jan Paweł II „Nie wolno Ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie”
 
MIESIĄC SIERPIEŃ 2011 MIESIĄCEM TRZEŹWOŚCI
PROGRAM OBCHODÓW MIESIĄCA TRZEŹWOŚCI
 
30VII-31VIII 2011                 Ogólnopolski Zlot AA oraz Ruchów Trzeźwościowych w Licheniu
   07 VIII 2011    930              Msza Święta w Kościele WNMP ul. 3-go Maja
       VIII 2011                        Akcja plakatowa na terenie miasta
09-16VIII 2011   1600-1800      Drzwi Otwarte Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ul. Lubelska 1
   14 VIII 2011   1300-1900       Drzwi Otwarte BST „Iskra” ul. Lubelska
   16 VIII 2011                        Wystawa plakatowa o tematyce alkoholowej Biblioteka Pl. Wolności
       VIII 2011                        Wg. ramówki BTK Emisja Programów Edukacyjnych w Biłgorajskiej Telewizji Kablowej
        IX 2011                          Blok Imprez Sportowych nad zalewem „Bojary”
 
Z Abstynenckim Pozdrowieniem
Zarząd BST „Iskra”

Kontakt

23-400 Biłgoraj
ul. Lubelska

e-mail: bstiskra@poczta.onet.pl

Jeżeli cierpisz z powodu alkoholizmu Swojego lub kogoś z Twojego otoczenia

Nie zwlekaj!!!

Strona sponsorowana przez:
Logo Net Partners